TOP10:
Andrzej Janusz Zybertowicz (ur. 30 września 1954 w Bydgoszczy) – polski socjolog, doktor habilitowany, publicysta, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się m.in. socjologią wiedzy. Uważany za twórcę i głównego teoretyka idei układu polityczno-biznesowego.
Studia historyczne na UMK oraz archiwistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza ukończył w 1977 roku. W 1985 doktoryzował się na UAM. Habilitację uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim na podstawie pracy „Przemoc i poznanie: Studium z nie-klasycznej socjologii wiedzy”w 1997 roku.
Były członek Komitetu Naukoznawstwa Polskiej Akademii Nauk. Pracownik Instytutu Filozofii UMK, w latach 1989-1995 w Katedrze Socjologii UMK, a od 1995 Instytutu Socjologii UMK (w latach 1998-2006 jego dyrektor). Kierownik Podyplomowego Studium Socjologii Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Instytut Socjologii UMK) i Zakładu Interesów Grupowych (tamże). Jest również profesorem Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Publicysta Radia Maryja, „Naszego Dziennika” i „Gazety Polskiej”.
W 2006 był ekspertem Komisji Weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Od 2006 do 2007 przewodniczył radzie programowej Centralnego Ośrodka Szkolenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od 1 lipca 2007 do 16 listopada 2007 był głównym doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego do spraw bezpieczeństwa. Od stycznia 2008 był doradcą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do spraw bezpieczeństwa państwa.
Prowadzi własną stronę internetową i jest obecny na Twitterze, gdzie dzieli się swoimi spostrzeżeniami.
Wybrane publikacje: Między dogmatem a programem badawczym: problemy stosowania materializmu historycznego we współczesnej historiografii polskiej, W uścisku tajnych służb. Upadek komunizmu i układ postnomenklaturowy, Przemoc i poznanie: studium z nie-klasycznej socjologii wiedzy, (z Marią Łoś) Prywatyzowanie państwa policyjnego: przypadek Polski «Privatizing the Police State: The Case of Poland», (z Radosławem Sojakiem) Transformacja podszyta przemocą. O nieformalnych mechanizmach przemian instytucjonalnych, Pociąg do Polski, Polska do pociągu.