
Fronda Lux NR 102/103 (e-book PDF)
Fronda Lux 102/103 w wersji PDF
- Autorzy: Fronda Lux
- Wydawnictwo: Fronda
- Data premiery: 2022-09-09
- Format: pdf
- Liczba stron: 272
- EAN: 1021031021033
Fronda Lux 102/103 w wersji PDF
INSTRUKCJA OBSŁUGI NR 102/103
O Rosji po 24 lutego 2022 roku nie da się już myśleć i pisać tak samo. I chociaż niektórzy pomimo dwóch czeczeńskich wojen (1994–1996, 1999–2009), konfliktów w Gruzji (1992, 2008) czy ataku na Ukrainę w 2014 roku próbowali się jeszcze łudzić, że „może niedemokratyczne”, „może nawet autorytarne”, ale jednak wciąż „ważne państwo”, będące jednym z filarów światowego bezpieczeństwa, lub wręcz „kluczem do światowej stabilizacji” (jak nazwała ją swego czasu pewna niemiecka kanclerz).
„To przecież kraj ogromnej kultury” mówili niektórzy, wymieniając jednym tchem: „Czajkowski, Dostojewski, Szostakowicz i jeszcze...Teatr Bolszoj! Ach ten Bolszoj!”. Inni wskazywali na czysto biznesową stronę, widząc w Rosji partnera dostarczającego tanie węglowodory i będącego wdzięcznym rynkiem zbytu dla towarów luksusowych, dzięki czemu „wszyscy wychodzili na swoje”. Byli jeszcze tacy, którzy postrzegali Moskwę jako sojusznika w przyszłym starciu zachodniej cywilizacji w nadchodzącej III wojnie światowej z Chinami. To wszystko okazało się ułudą, sprytną zasłoną działającą zarówno na lekkoduchów, jak i mogłoby się wydawać sprytniejszych od nich politycznych „realistów”… Rosja okazała się niebezpieczna, nie tylko dla niej samej, ale swoją niezmienną gigantomanią oraz manią destrukcji znów zagroziła światowemu ładowi.
Czy o Rosji powinno się w takim razie milczeć, ignorować ją, nie pisać o niej…? To droga donikąd. Żeby zrozumieć Rosję, stan umysłu ludzi zamieszkujących ten kraj i jego elity powinniśmy poświęcić czas na jej zgłębianie, być może wówczas dowiemy się skąd tak popularna w tym kraju tendencja do destrukcji i nihilizmu. Jedni twierdzą, że wynika ona z niszczącej siły wielkoruskiego nacjonalizmu i idei Trzeciego Rzymu, inni wskazują na wrodzone cechy Rosjan (Mongołów) jako reprezentantów cywilizacji turańskiej…
Wybitny amerykański rosjoznawca i sowietolog polskiego pochodzenia, Richard Pipes twierdził, że „Rosjanie mentalnie żyją w okopach” i jako tacy chcą rządów silnej ręki. Być może nieludzka postawa i zamiłowanie do destrukcji wynika z wielopokoleniowych traum Rosjan jako ludzi pokrzywdzonych nie przez czynniki zewnętrzne (paradoksalnie, jak uczy historia, spajające nieraz społeczności), ale właśnie przez nich samych, upadlanych najpierw przez Carów, następnie komunistycznych kacyków, a teraz od ponad dwóch dekad satrapę łączącego w nie do końca dla nas zrozumiałym synkretyzmie najgorsze cechy tych dwóch tradycji.
W numerze przyjrzymy się współczesnej Rosji z perspektywy jej problemów społecznych, polityki wewnętrznej oraz zagranicznej. Następnie podejmiemy wątki związane z jej trudną historią. Na końcu spojrzymy krytycznie na Rosję przez pryzmat kultury – literatury oraz filmu. Kilka tekstów poświęciliśmy Ukrainie, skupiając się na
stosunkach polsko-ukraińskich. Wewnątrz znajdziecie także interesujący wywiad z Dmytro Kumarem z ukraińskiego zespołu blackmetalowego – 1914.
Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz
Grzegorz Górny, Rafał Tichy, ks. prof. Waldemar Chrostowski
Grzegorz Fels
Podlasianka
Wojciech Roszkowski
Ks. Zbigniew Sobolewski
Tomasz Rowiński, ks. prof. Waldemar Chrostowski
Andrzej Nowak, Grzegorz Kucharczyk, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Wojciech Roszkowski, Aleksander Nalaskowski, Wojciech Polak, Dariusz Oko, ks. Paweł Bortkiewicz
ks. Wojciech Węgrzyniak
Lidia Anna Waśko
Robert Zawadzki
Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz
Andrzej Marceli Cisek
Grzegorz Kasjaniuk
Teresa Grzywocz