TOP10:
Ewa Stadtmüller, jest jedną z wielu współczesnych autorek literatury dziecięcej. Młoda pisarka, urodzona i wychowywana na jednym z krakowskich osiedli, wnosi wiele świeżości w świat literackiej fikcji. Jej utwory cieszą się wielką popularnością, zarówno wśród dziecięcych czytelników, jak i ich rodziców.
Ewa studiowała filologię polską w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej imienia Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Ukończyła tam również fakultet dziennikarski. Debiut literacki Ewy Stadtmüller miał miejsce w 1978 roku. Niezwykle popularne ówcześnie czasopismo „Płomyk” ogłosiło Konkurs Młodych Piór pod hasłem „Sami o sobie”, w którym młoda autorka z wierszem My zajęła trzecie miejsce. Po studiach, w latach 1985-1996 Ewa Stadtmüller pracowała jako polonistka w Szkole Podstawowej nr 109 im. Kornela Makuszyńskiego w Krakowie, następnie w Społecznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Piotra Michałowskiego, a od roku 1987 także jako asystent w katedrze Pedagogiki Wczesnoszkolnej WSP. Na początku lat 90-tych Ewa Stadtmüller współpracowała z Młodzieżowym Centrum Kultury. Na łamach „Gazety Krakowskiej” pisarka redagowała teksty licealistów. Opieka nad młodymi dziennikarzami przy redagowaniu periodyków szkolnych i młodzieżowych skończyła się dla Ewy Stadtmüller z chwilą rezygnacji z funkcji nauczyciela polonisty. Nie zniknęło jednak zamiłowanie do dziennikarstwa. Pisarka rozpoczęła współpracę z poważnymi, ogólnokrajowymi wydawnictwami.
W miesięczniku „Bliżej przedszkola. Wychowanie i edukacja” Ewa Stadtmüller zamieszcza artykuły przybliżające czytelnikowi sylwetki twórcze polskich autorów poezji i prozy dla dzieci. Prócz stałej rubryki, na łamach czasopisma autorka publikuje fragmenty utworów własnych, felietony, wywiady, a także komentuje aktualne wydarzenia, istotne dla pedagogów i prac przedszkoli. Bierze również aktywny udział w przygotowywaniu Ogólnopolskiego Konkursu Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego „Osobowość Roku. Pisarka współpracuje także z kolorowymi, katolickimi czasopismami dla dzieci: "Jasiem", "Dominikiem", "Promykiem jutrzenki" i "Promyczkiem jutrzenki". Publikuje w nich zagadki, wiersze, opowiadania, scenariusze przedstawień dla dzieci, reportaże i wywiady. Stanowią one wielką pomoc dla nauczycieli, katechetów i rodziców, ponieważ bawią, uczą i wychowują najmłodszych poprzez wartościowe, ciekawe treści. W "Dominiku" prowadzi rubrykę, w której przeczytać można teksty pisane przez dzieci, a nawet obejrzeć fragmenty nadesłanych gazetek szkolnych.
Działalność pisarska dla dzieci Ewy Stadtmüller rozpoczęła się od publikacji wiersza o krakowskim hejnale w dziecięcym miesięczniku "Króliczek", jeśli chodzi zaś o wydania zwarte, wszystko zaczęło się w roku 1992, kiedy to ukazała się pierwsza książeczka autorki. W twórczości pisarskiej Ewy Stadtmüller niezwykle istotny okazuje się nurt religijny. Utwory dla dzieci pióra Ewy Stadtmüller są niezwykle cennymi propozycjami do wykorzystania w procesie wychowawczym najmłodszych. Są wesołe i mądre, przepięknie ilustrowane - najczęściej przez Kazimierza Wasilewskiego, ulubionego rysownika pisarki, i wydawane, głównie przez krakowskie wydawnictwo SKRZAT, ale również przez Edycję Świętego Pawła, eSPe, Wydawnictwo Diecezjalne Sandomierz, a nawet PWN.