Zwolennicy analizy systemów-światów, której poświęcona jest niniejsza książka, mówili o globalizacji na długo, zanim powstał ten termin – ale nie jako o czymś nowym, lecz jako o czymś, co stanowi podstawę nowoczesnego systemu-świata od chwili jego powstania w szesnastym wieku. System ten ma swoją historię i jest wytworem społecznym, którego pochodzenie trzeba wyjaśnić, trwałe mechanizmy trzeba określić, a nieunikniony ostateczny kryzys – dostrzec.
Jednocześnie jednak Autor wierzy, że wyłonienie się tego modelu analizy jest wyrazem rzeczywistego protestu wobec głębokich nierówności systemu-świata, które stanowią charakterystyczną cechę polityczną naszych czasów.
Immanuel Wallerstein (ur. 28 września 1930 w Nowym Jorku, zm. 31 sierpnia 2019 w Branford) – amerykański socjolog, historyk i ekonomista. Pochodził z rodziny polskich Żydów. W czasie swojej kariery naukowej związany z ośrodkami w USA, Kanadzie i Francji. Zasłynął jako twórca jednej z najważniejszych perspektyw w naukach społecznych i historycznych - teorii systemów-światów, w której widać inspiracje humanistyką francuską (szkoła Annales), ale też pracami polskich historyków (m. in. Mariana Małowista i Krzysztofa Pomiana).