TOP10:
George Orwell, właśc. Eric Arthur Blair (1903 – 1950) – angielski powieściopisarz, poeta, dziennikarz i i publicysta, autor esejów i felietonów. Uczestnik hiszpańskiej wojny domowej, w czasie II wojny światowej pracownik BBC. Znany zwolennik demokratycznego XIX-wiecznego socjalizmu, twórca postaci Wielkiego Brata, terminów "dwójmyślenie", "zimna wojna", "kultura popularna" oraz frazy "równi i równiejsi". Przyjaciel Polski i Polaków. Największą sławę przyniosły mu powieść Rok 1984 i bajka Folwark zwierzęcy.
- Dwie jego książki na zawsze zmieniły sposób myślenia całej ludzkości.
- Był intelektualistą, lecz nie darzył sympatią intelektualistów.
- Nie wierzył w Boga - tylko w Kościół i religię.
- Był człowiekiem lewicy i socjalistą, jednak uważał państwo za wcielenie zła. Choć z zapatrywań liberał, krytykował gospodarkę rynkową.
- Potępiał nacjonalizm, jednak to właśnie on ustalił obowiązujący po dziś dzień wzorzec i wizerunek "brytyjskości".
- Nazajutrz po jego śmierci z nieznanych powodów południowy sygnał czasu radia BBC zabrzmiał nie dwunastoma, lecz trzynastoma dźwiękami - podobnie jak w pierwszym zdaniu Roku 1984.
Urodził się w Motihari w Bengalu, w przeciętnej rodzinie klasy średniej. Jego ojciec był urzędnikiem administracji brytyjskiej. Eric miał dwie siostry. Uczęszczał do St. Cyprians, prywatnej szkoły z internatem w Eastbourne. Dzięki uzyskanemu w 1917 roku stypendium mógł chodzić do ekskluzywnej Eton College. W listopadzie 1922 roku wstąpił do Królewskiej Policji Imperialnej w Birmie, jednak 1 stycznia 1928 roku porzucił służbę i nie wrócił z urlopu w Anglii. W latach 1928-29 przebywał w Paryżu, tam też opublikował swoje pierwsze artykuły. Pseudonim George Orwell przybrał w 1932 roku.
W 1936 roku ożenił się z Irlandką Eileen O’Shauhnessy. W latach 1936-1937 brał udział wojnie domowej w Hiszpanii. Walczył na froncie po stronie republikańskiej milicji robotniczej antystalinowskiej Robotniczej Partii Zjednoczenia Marksistowskiego (POUM), a następnie w przybyłych z Anglii oddziałach ochotników wystawionych przez brytyjską Independent Labour Party. Uczestniczył w walkach na froncie aragońskim. Po zdelegalizowaniu POUM i wybuchu w maju 1937 „wojny domowej w ramach wojny domowej” między anarchistami a stalinowcami, ukrywał się z żoną przed represjami. Gwardia Cywilna ścigała go podczas akcji likwidacji POUM i mordowania jej członków. W maju 1937 został postrzelony przez snajpera. 20 czerwca przekroczył granicę francuską i wrócił do Anglii. Wspomnienia z tego okresu znalazły się w książce W hołdzie Katalonii, która została wydana w Anglii jeszcze w czasie trwania wojny (1938). Zdemaskowała ona zbrodniczą rolę sowieckich służb specjalnych NKWD i GRU w Hiszpanii oraz faktyczne działania stalinowców zwalczających rewolucję.
Doświadczenia z tego okresu były też źródłem dwóch jego najbardziej znanych dzieł: Folwarku zwierzęcego – bajki politycznej opisującej w formie przypowieści mechanizm przewrotu społecznego i jego konsekwencjeoraz Roku 1984 (książki, która jest uznawana za jedną z pierwszych powieści fantastyczno-naukowych, prezentujących alternatywną przyszłość – wizję państwa totalitarnego, sprawującego totalną kontrolę nad ludźmi, przeszłością i językiem, prowadzącego wojnę z innymi państwami totalitarnymi – określaną jako antyutopia).
Imał się wielu zajęć, był pomywaczem, nauczycielem, zbieraczem chmielu, żebrakiem, milicjantem, policjantem, hodowcą drobiu i uprawiał warzywa, współpracował z wieloma periodykami i czasopismami, pracował w BBC i był korespondentem wojennym we Francji w 1945. W 1944 razem z żoną adoptował Richarda Horatio, a po jej śmierci 29 marca 1945 powrócił do Anglii.
Podczas powstania warszawskiego, na łamach prasy, mocno krytykował postawę brytyjskiej lewicowej inteligencji wobec Polski i jej sytuacji międzynarodowej oraz uległość wobec Stalina. Odnosił się też krytycznie do komentarzy lewicy na temat „procesu szesnastu”.
W PRL zakazano publikacji jego książek (w pozostałych krajach komunistycznych samo nazwisko Orwell było tabu), mimo że propaganda czasem usiłowała przedstawić Rok 1984 jako krytykę rządów laburzystów – jednocześnie uniemożliwiając polskiemu czytelnikowi zapoznanie się z treścią książki. Do upadku komunizmu w polskim przekładzie była obecna tylko na emigracji (ukazała się bezpośrednio po wydaniu angielskim), w latach osiemdziesiątych XX wieku w wydawnictwach niezależnych (poza cenzurą) oraz w 1988 w obiegu oficjalnym (PIW).
George Orwell zmarł w Londynie w wieku czterdziestu siedmiu lat na gruźlicę (której nabawił się w 1938), na kilka dni przed zaplanowaną podróżą do sanatorium w Szwajcarii. Ostatnie trzy lata życia dzielił między szpitalnym łóżkiem, tworzeniem Roku 1984, a wyprawami motocyklem Royal Enfield 350.
Orwell jest autorem pojęcia „Wielki Brat patrzy”, zdania „wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych”, określeń: nowomowa, policja myśli, dwójmyślenie, myślozbrodnia i wizjonerem totalnej elektronicznej inwigilacji.
70 lat po spisaniu pamiętników powstał blog, na którym można śledzić przebieg życia pisarza.
Wybrana twórczość: Na dnie w Paryżu i w Londynie (1933), Birmańskie dni (1934), Brak tchu (1939), Folwark zwierzęcy (1945), Rok 1984 (1949).