W Stanach Zjednoczonych rok 1920 stanowił według autora książki zapowiedź nowej epoki w historii tego państwa. Zwiastował procesy, które będą typowe nie tylko dla dekady szalonych lat dwudziestych, ale i dla całego stulecia. Czas po pierwszej wojnie światowej to m.in. nowe tendencje w modzie i muzyce, wywrotowa działalność anarchistów, recesja, konflikty pracownicze, eksplozja korupcji, także na najwyższych szczeblach władzy.
W 1920 r. weszły w życie aż dwie poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych: 18. wprowadzająca prohibicję, czyli zakaz produkcji, importu i sprzedaży alkoholu; oraz 19. przyznająca kobietom prawo do głosowania w wyborach.
W połowie roku runęła pierwsza w XX wieku typowa piramida finansowa.
Szesnastego września 1920 r. na Wall Street doszło do pierwszego wielkiego zamachu terrorystycznego, w którym zginęło 38 osób.
Wyniki odbywających się 2 października wyborów prezydenckich były po raz pierwszy w historii przekazywane na bieżąco przez radio przez pierwszą komercyjną radiostację. Dzięki tej transmisji gadające skrzynki stały się w ciągu kilku miesięcy niezwykle popularne w całym kraju.
O tych i o wielu innych wydarzeniach obyczajowych, społecznych, kulturalnych i politycznych pisze Eric Burns, nie ograniczając się do relacjonowania ich przebiegu, ale także śledząc, jak do nich doszło, i wskazując ich następstwa. Tworzy przed oczami czytelnika panoramiczny obraz społeczeństwa amerykańskiego na przełomie drugiej i trzeciej dekady XX wieku.
Eric Burns (ur. w Pensylwanii) amerykański dziennikarz i popularyzator historii Stanów Zjednoczonych. Od lat 70. XX wieku aż do 2008 r. pracował jako korespondent krajowy i komentator stacji telewizyjnych, występując m.in. regularnie w programie NBC Nightly News oraz prowadząc przez 10 lat Fox News Watch.
Od lat 90. publikuje także książki poświęcone dziejom Stanów Zjednoczonych, głównie z zakresu historii społecznej i obyczajowej (m.in. The Spirits of America: A Social History of Alcohol z 2004 r., nagrodzona przez American Library Association) oraz historii mediów i dziennikarstwa (jak Infamous Scribblers: The Founding Fathers and the Rowdy Beginnings of American Journalism z 2006 r. oraz Invasion of the Mind Snatchers: Television's Conquest of America in the Fifties z 2010 r.)