O czym opowiada książka?
W „Wielkiej księdze zdrajców Polski”, jak sama nazwa wskazuje, możemy znaleźć postacie historyczne, których takie cnoty jak honor czy wierność nie dotyczyły. Dlaczego Henryk Walezy zbiegł w 1574 roku do Francji wbrew obowiązkom koronnym wobec Polski? Co sprawiło, że autor uważa Hugo Kołłątaja za zdrajcę? Książka zawiera odpowiedzi nie tylko na te pytania. „Wielka księga zdrajców Polski” to zbiór postaci, które w haniebny sposób przyczyniły się do kształtowania polskiej historii. Twórca dokładnie analizuje niechlubne działania każdej z przedstawionych tu osób, opisując przy tym ich życiorys. W charakterystyce Michała Poniatowskiego możemy przeczytać:
„Michał Poniatowski to kolejna postać, która przez szereg lat szkodziła sprawie polskiej i katolickiej. Pomimo pewnych zasług rozbijał i demoralizował Kościół od środka. W swoje podróże zagraniczne zabierał nieślubnego syna Piotra Maleszewskiego (nota bene członka masonerii), wywołując tym samym spore zgorszenie. Konsekwentnie głosił prorosyjską linię polityczną i chętnie współpracował z carską dyplomacją. Nawet, jeśli nie przekazał Prusakom planów stołecznych fortyfikacji, to wcześniejsze czyny z nawiązką wystarczają do uznania go za zdrajcę Ojczyzny.”
Autor w krótkim podsumowaniu przedstawił zarówno jego niecne czyny, jak i odsłonił pewną część prywatnego życia. Dzięki takiej formie odbiorca może poznać prezentowaną postać w dość dosadny sposób i samemu doszukiwać się tego, czym kierował się omawiany zdrajca.
Kim według Radosława Patlewicza jest zdrajca?
Radosław Patlewicz, wykorzystując swoją wiedzę, prowadzi nas poprzez dość długą listę osób, które dokonały haniebnych czynów, przyczyniając się tym samym do napisania smutnych i wstydliwych rozdziałów polskiej historii. Jak Patlewicz widzi zdrajcę?
„Przekładając to na nasz grunt, zdrajcą państwa i narodu polskiego jest ten, który działa przeciwko prawowitym władzom polskim, ale także ten, który sprawując legalną i prawowitą władzę, z różnych pobudek działa przeciwko żywotnym interesom państwowym i narodowym.”
Do kogo skierowana jest książka o postaciach historycznych?
„Wielka książka zdrajców Polski” Radosława Patlewicza to idealna pozycja dla każdego patrioty. Dzieło jest przykładem książki historycznej, w której to autor porusza zdarzenia, jakie do dzisiaj stanowią wstydliwą część polskiej historii.