TOP10:
Jerzy Oskar Stuhr (ur. 18 kwietnia 1947 w Krakowie) – polski aktor filmowy i teatralny, profesor sztuki i reżyser.
Jego przodkowie, Anna Thill i Leopold Stuhr przyjechali do Krakowa z powiatu Mistelbach w Dolnej Austrii w 1879 roku. Mieszkał z rodzicami w Bielsku-Białej, po czym przeprowadził się do Krakowa, gdzie studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Rozpoczął pracę jako aktor w Starym Teatrze w Krakowie. Stał się znany szerokiej publiczności w połowie lat siedemdziesiątych, za sprawą współprowadzenia wraz z Bogusławem Sobczukiem programów telewizyjnych z cyklu „Spotkanie z Balladą”.
W latach 1990-1996 i 2002-2008 był rektorem PWST w Krakowie. W 2006 roku wszedł w skład rady programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Jest również przewodniczącym Fundacji Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. księdza Józefa Tischnera. Wspiera tę organizację od 2004 roku. W 1994 uzyskał tytuł naukowy profesora.
We wrześniu 2011 Jerzy Stuhr trafił na leczenie do szpitala onkologicznego w związku z problemami z gardłem, a lekarze potwierdzili nowotwór krtani. Aktor miał poważne problemy zdrowotne już wcześniej – przeszedł zawał serca, co zaowocowało napisaniem książki Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce.
Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski 2011 (za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności pedagogiczne), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski 1997 (w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej), Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2005 oraz odznaką „Honoris Gratia” 2012.
W 2007 roku został doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie jest wykładowcą. W 2008 roku wybrany najlepszym aktorem komediowym stulecia i nagrodzony Złotą Kaczką. Za książkę Stuhrowie. Historie rodzinne otrzymał nagrodę Krakowska Książka Miesiąca. W 2012 zdobył Wielką Nagrodę Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2012” za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji (wspólnie z Anną Seniuk)
Ma na swoim koncie wiele ról teatralnych, m.in.: w Kontrabasiście, Zbrodni i karze, Emigrantach i filmowych: Trzecia część nocy, Wodzirej, Bez znieczulenia, Seksmisja, Kingsajz, Dekalog X, Trzy kolory. Biały, Historie miłosne, Kiler, Mistyfikacja. Wyreżyserował też kilka filmów, np. Spis cudzołożnic, Tydzień z życia mężczyzny, Pogoda na jutro.
Jest autorem kilku książek: Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce, Ucieczka do przodu!, Stuhrowie. Historie rodzinne, Tak sobie myślę…