TOP10:
Józef Augustyn SJ ur. 1950 w Ołpinach; jezuita, rekolekcjonista, kierownik duchowy, redaktor naczelny "Życia Duchowego", redaktor naczelny "Pastores" (1998-2002), autor wielu książek z zakresu życia duchowego i pedagogiki chrześcijańskiej.
W latach 1984-1991 pracował jako animator rekolekcji i kierownik duchowy w Czechowicach-Dziedzicach, a następnie zakładał domy rekolekcyjne w Częstochowie, Wepion (Belgia 1984); Lyon (1984); Quebec (1989), Rzym (1994); Varese (Włochy 1997).Dydaktyczną karierę kontynuowałnajpierw na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, a od 1999 roku w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie. Tam, w 2002 roku, uzyskuje habilitację na podstawie dorobku naukowego oraz pracy Wychowanie do czystości i celibatu kapłańskiego, a następnie tytuł profesora nadzwyczajnego (2003). Od 1994 założyciel i redaktor jezuickiego kwartalnika "Życie Duchowe", pisma skierowanego do świeckich i duchownych. Podejmuje w sposób monograficzny problemy z zakresu teologii, psychologii, życia społecznego, kultury i sztuki. Czasopismo ma ambicje pomagać w rozwoju duchowym i intelektualnym. Publikując teksty znanych i cenionych autorów, realizuje swoją misję o charakterze egzystencjalno-duchowym. Równolegle działa witryna internetowa pod tym samym tytułem. W latach 1985 – 2000 organizował doroczny Kurs Duchowości Ignacjańskiej, animowany wcześniej przez: Mieczysława Bednarza i Norberta Kotyłę oraz Bogusława Steczka podejmujący temat pogłębionej refleksji nad duchowością Ćwiczeń duchownych św. Ignacego Loyoli. Brał udział w dyskusji na temat wychowania seksualnego, wydał m.in. Wychowanie do integracji seksualnej. Współpracował z Ministerstwem Edukacji Narodowej jako rzeczoznawca ds. podręczników w zakresie wychowania do życia w rodzinie.
O. Józef Augustyn opublikował około czterdziestu książek oraz ponad dwustu artykułów z zakresu psychologii i duchowości. Najważniejsze tematy podejmowane w jego pracach to: szkoła modlitwy, wprowadzenie w życie sakramentalne, rozeznanie duchowe, wychowanie do życia w rodzinie, problematyka młodzieży, wychowanie do celibatu. Jego książki tłumaczone są na język rosyjski, czeski, słowacki, ukraiński.