TOP10:
ks. prof. Waldemar Chrostowski ur 01.02.1951 r. w Chrostowie k/Ostrołęki.
Studiował na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie oraz Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Po uzyskaniu doktoratu został wykładowcą Akademii Teologii Katolickiej. W 1996 r. zdobył habilitację z zakresu nauk teologicznych o specjalności biblistyka. W 1998 r. został profesorem nadzwyczajnym i kierownikiem Katedry Egzegezy Starego Testamentu na ATK, a w 1999-2002 r prorektorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w W-wie, gdzie do teraz jest kierownikiem Katedry Egzegezy Starego Testamentu oraz Zakładu Dialogu Katolicko-Judaistycznego. Rozpoczął również wykłady na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie również jest kierownikiem Zakładu Egzegezy i Teologii Biblijnej Wydziału Teologicznego. W 2003r otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.
Bardzo zaangażowany w dialog religijny, w szczególności katolicko-żydowski. Był założycielem i przewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, kierownikiem Instytutu Dialogu Katolicko-Judaistycznego. Przewodniczy Stowarzyszeniu Biblistów Polskich, członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN. Jest pomysłodawcą Prymasowskiej Serii Biblijnej oraz redaktorem naukowym wielu jej tomów.
Wydaje półrocznik “Magom”, jego teksty ukazywały się na łamach “Frondy”, ”Naszego Dziennika”, ”Mojej Rodziny”, jest współpracownikiem redakcji katolickiej TVP, częstym gościem “Radia Maryja” i “Telewizji Trwam”. W 2008 r został powołany przez Ojca św. Benedykta XVI na Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości oraz do grona 12 ekspertów Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów w Watykanie.
Wydał we “Frondzie” dwa obszerne wywiady: “Bóg, Biblia, Mesjasz”, ”Kościół, Żydzi, Polska”. Ponadto ponad 2000 publikacji naukowych i popularno-naukowych, a także wiele opracowań i dzieł własnych dot. głównie Starego Testamentu. Stowarzyszenie Biblistów wydało trzytomową księgę obejmującą 2054 jego publikacji (bez multimedialnych).
Odznaczony Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.