Książka stanowi pierwszą kompleksową analizę poświęconą wyborom do sejmików województw w Polsce w 2006 r. Autorzy, którzy reprezentują niemal wszystkie politologiczne ośrodki badawcze w kraju, śledzą przebieg kampanii wyborczej, strategie występujących w niej partii i analizują wyniki wyborów, starając się przy tym uchwycić regionalną specyfikę rywalizacji.
Książka składa się z 16 rozdziałów, każdy z nich poświęcony jest innemu województwu Polski.
Materiał wieńczy podsumowanie zawierające porównanie charakteru rywalizacji w polskich województwach, wskazanie tendencji wyborczych i specyfiki wyborów do sejmików województw. Do książki został dołączony również aneks, w którym znajdują się aktualne dane dotyczące geografii wyborczej w Polsce wyniki wyborów do rad powiatów w latach 2002 - 2006.
Książka jest adresowana przede wszystkim do badaczy i studentów politologii, zajmujących się problematyką samorządów oraz rywalizacją wyborczą. Jako podręcznik akademicki, może służyć pogłębieniu wiedzy przy okazji studiów przedmiotów: systemy polityczne, system RP, samorząd lokalny, system władzy lokalnej, marketing polityczny, analiza rynku.
Kolejną grupą odbiorców są politycy (głównie politycy samorządowi, ale także centrale partii politycznych) oraz kandydaci w wyborach samorządowych. Również dla tego segmentu odbiorców, książka może pełnić rolę przewodnika przy określaniu strategii wyborczej w zbliżających się wyborach samorządowych w 2010 r.