Napisać kilka słów wstępu do wywiadów z czołowymi politykami, z liderami Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie jest łatwym zadaniem. Rozmowy z ludźmi polityki weszły na stałe do krajobrazu polskiej debaty. Towarzyszą momentom przełomowym, politycznej codzienności i różnego rodzaju rocznicowym okazjom. Nie może więc dziwić, iż obchody 20-lecia polskiej transformacji obfitowały w okolicznościowe spotkania i wydawnictwa. Nie zawsze można w nich było znaleźć pełne spectrum wypowiedzi. Niekiedy brakowało opinii ludzi, którzy bez najmniejszej wątpliwości mieli ogromny wpływ na przebieg transformacji i jej kształt.[...]
Bez wątpienia jest to lektura obowiązkowa dla tych, którzy kontynuują polityczne funkcjonowanie SLD. Jeśli przeczytają tę książkę bez uprzedzeń, to znajdą tu nie tylko ostrzeżenia, ale też inspiracje. Mają okazję uczyć się na błędach cudzych, a nie swoich. Nie muszą stawać po żadnej ze stron widocznych w tych wywiadach podziałów. Nawet lepiej, żeby nie stawali. Wystarczy, aby z perspektywy przedstawionych ocen i opinii spojrzeli na samych siebie i swoją polityczną aktywność.
Czytając te wywiady, ma się wrażenie, iż ich bohaterowie nie tyle rozmawiają z przepytującymi ich dziennikarzami, co dyskutują ze sobą. Różnie oceniają te same wydarzenia, odmiennie rozkładają akcenty, gdzie indziej widzą źródła sukcesów i przyczyny porażek. Kto ich choć trochę zna, wie, w którym miejscu do kogo mówią.
Fragment wstępu Lecha Nikolskiego