Przewodnik dla początkujących po tradycyjnej Mszy łacińskiej to dzieło skomponowane z myślą o osobach pragnących rozpocząć swoje uczestnictwo w liturgii w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego.
Aby udział wiernych był świadomy, czynny, a co za tym idzie owocny, wszystkie czynności odbywające się w trakcie Mszy Świętej winny być dla niego w pełni zrozumiałe – stąd też ten podręcznik. Jego misją jest objaśnienie poszczególnych fragmentów liturgii ze szczególnym odniesieniem się do postawy, jaką na każdym etapie Mszy Świętej powinien przyjąć wierny. W książce zostało także uwzględnione objaśnienie Sanktuarium oraz Modlitwy łacińskie: Znak Krzyża, Modlitwa Pańska, Pozdrowienie Anielskie, Chwała Ojcu, Witaj Królowo.
Różnice
Podstawową różnicą, która jako pierwsza rzuca się w oczy, jest ustawienie kapłana „ad orientem”, a więc w stronę Ołtarza, a nie jak ma to miejsce w przypadku Mszy posoborowej – w stronę ludzi. Msza w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego odprawiana jest po łacinie, a jej przebiegowi towarzyszą wielokrotne przyklęknięcia kapłana oraz gesty, które w wyniku Soborowej reformy zniesiono.
To oczywiście tylko przykłady różnic pomiędzy Starą Mszą a tą, którą obecnie praktykuje się w Kościołach. Jak łatwo zauważyć, obecna liturgia została ograbiona z wielu istotnych elementów, które stanowiły należyte oddanie szacunku względem Boga.