Ksiądz Robert Skrzypczak ostrzega, że nieuchronnie zmierzamy ku przepaści – ku erze, którą można nazwać nowym barbarzyństwem. Czy możemy się jeszcze temu przeciwstawić?
Ojciec Alfred Cholewiński, wybitny biblista i głosiciel słowa Bożego, mawiał: „Jeśli chcesz być chrześcijaninem, a tym bardziej krzewicielem wiary, musisz pamiętać o jednym: nie wolno ci nigdy z jednej ręki wypuszczać Biblii, a z drugiej gazety”. Ta symboliczna rada staje się kluczem do zrozumienia całej książki.
Robert Skrzypczak ukazuje, jak ważne jest, abyśmy – będąc świadkami tragicznych wydarzeń współczesnego świata – nie tracili z oczu większej, transcendentnej perspektywy. To, co się dzieje, nie jest przypadkowe, choć może nam się tak wydawać.
W obliczu duchowego kryzysu, upadku wartości oraz zagrożeń, autor zadaje odważne pytania o przyszłość naszej cywilizacji. Ksiądz Robert Skrzypczak analizuje, jak nihilizm, sekularyzm i nowe ideologie podkopują fundamenty chrześcijańskie, na których budowane były wielkie kultury, prowadząc nas w stronę przepaści i nowego barbarzyństwa. Książka ta to nie tylko diagnoza naszych czasów, ale także wezwanie do odnowy duchowej i moralnej – zanim będzie za późno.
W książce usiłuję przyglądać się temu, czym żyje świat, zaglądać pod zasłonę oficjalnych komunikatów i interpretacji, by dotrzeć do ukrytych znaczeń tego, co się dzieje. Przypatruję się wielkim procesom i małym epizodom, dominującym tendencjom i zakamuflowanym motywacjom, temu, jak żyje młode pokolenie i jak próbuje odnaleźć się Kościół w świecie, w którym coraz bardziej przypomina „cudzoziemca” w obcej przestrzeni. Moje wpatrywanie się w ludzi i zjawiska służy poszukiwaniu kryteriów rozróżniania i zalążków nadziei. Ta książka nie ma czytelnika zdołować, ale wzmocnić pytanie: Boże, co chcesz nam powiedzieć? Jakie błogosławieństwo ukrywa się pod zasłoną tego, co boli i niepokoi?
ks. Robert Skrzypczak
Ks. Robert Skrzypczak - ceniony rekolekcjonista, autor i tłumacz wielu książek, m.in. ks. Dolindo Ruotolo, W twej duszy jest niebo. Konferencje i swiadectwa. Jeden z pierwszych popularyzatorów osoby ks. Dolindo w Polsce. Profesor Akademii Katolickiej w Warszawie. Wyróżniony nagrodą Totus (2013) za propagowanie nauczania św. Jana Pawła oraz Medalem św. Edyty Stein (2017). Współpracuje z redakcją „Gościa Niedzielnego”.