TOP10:
Sir Terence David John Pratchett urodził się 28 kwietnia 1948 w Beaconsfield. Jest angielskim pisarzem fantasy i science fiction. Najbardziej znany jako autor cyklu Świat Dysku. Pratchett zaczął pisać w wieku 13 lat, a swoją pierwszą pracę opublikował jako 15-latek. Pierwsza powieść Dywan została opublikowana w 1971. Pierwsza książka z serii Świat Dysku, a mianowicie Kolor magii, ukazała się w 1983 i od tego momentu autor kończy średnio dwie książki rocznie. Pratchett był w latach 90. najlepiej sprzedającym się autorem w Wielkiej Brytanii. Sprzedał na całym świecie ok. 50 milionów książek, a jego dzieła zostały przetłumaczone na 33 języki. Obecnie jest drugim najchętniej czytanym pisarzem w Wielkiej Brytanii, a w USA siódmym najchętniej czytanym pisarzem niepochodzącym ze Stanów Zjednoczonych.
Wczesne zainteresowania pisarza obejmowały m.in. astronomię, zainteresował się też brytyjską i amerykańską prozą science fiction. W wieku 13 lat Pratchett opublikował w gazetce szkolnej swoje pierwsze opowiadanie – The Hades Business. W wieku 17 lat opuścił szkołę i zaczął pracować jako dziennikarz "Bucks Free Press". W tym czasie ukończył także kurs dziennikarstwa. Około 1968 roku, podczas swojej pracy jako dziennikarz, przeprowadzał wywiad z Peterem Banderem van Durenem, współdyrektorem niewielkiego wydawnictwa. Podczas spotkania Pratchett wspomniał, że napisał powieść Dywan[13]. Bander van Duren i jego partner, Colin Smythe, opublikowali książkę ilustrowaną obrazami autorstwa pisarza w 1971 roku. Powieść otrzymała kilka bardzo dobrych recenzji. Kolejnymi dziełami Pratchetta były książki science fiction Ciemna strona Słońca i Warstwy wszechświata, opublikowane w 1976 i 1981 roku.
Obecnie w USA Pratchett jest publikowany przez HarperCollins. W Wielkiej Brytanii jego książki sprzedają się w 2,5 miliona egzemplarzy rocznie.
Terry Pratchett jest także znany ze swojego zamiłowania do noszenia czarnych kapeluszy. Jako dziecko chciał zostać astronomem i zrealizował to marzenie, budując obserwatorium astronomiczne w swoim ogrodzie. Jest ateistą i stronnikiem British Humanist Association. Jest jednym z sygnatariuszy listu otwartego, który sprzeciwiał się nadawaniu honorów państwowych wizycie papieża Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii.
Pisarz od wielu lat angażuje się w walkę na rzecz legalizacji eutanazji. W grudniu 2010 wraz z ekipą BBC nakręcił kontrowersyjny film Decydując się na śmierć, o ostatnich chwilach życia nieuleczalnie chorego brytyjskiego milionera Petera Smedleya, który w szwajcarskiej klinice przed kamerami wypił truciznę. Film 13 czerwca 2011 został na Wyspach wyemitowany przez BBC.